כמה דברים שלא ידעתם על ההיסטוריה של פולי הקפה

כמה דברים שלא ידעתם על ההיסטוריה של פולי קפה

חשבתם פעם איך זה היה לחיות בעולם ללא פולי קפה המשמשים להכנת כוסות קפה עשירות ומהבילות? כיום זה נראה לנו מובן מאליו לקום בבוקר, לשתות קפה כדי להתרענן ולתחזק את עצמנו עם כמה כוסות עשויות פולי קפה משובחים במשך היום. אך היו תקופות בהיסטוריה בהן בני האדם לא ידעו מהם פולי קפה. איך הם התגלו ומתי?
לא תאמינו באיזו מדינה יש פולי קפה

המין הנפוץ ביותר של צמח הקפה הוא שיח ירוק-עד ששמו קפה ערביקה, שמקורו באתיופיה. מינים נוספים של הצמח, כמו קפה רובוסטה וקפה ליבריקה, צומחים במדינות נוספות ברחבי יבשת אפריקה. באתיופיה לא היה נהוג להכין קפה מפולי קפה, אלא ללעוס אותם כמו שהם. לא ברור מתי גילו את פולי הקפה לראשונה, אך התייחסות למשקה עצמו נמצאת בכתבים היסטוריים החל משנת 1454.
המסע של הקפה ברחבי העולם

יצרנית הקפה הגדולה ביותר כיום היא ברזיל. אך איך בכלל הגיעו לשם פולי קפה? ובכן, סוחרים תימנים שביקרו באתיופיה הביאו פולי קפה לתימן ומשם הם התפשטו במהירות לערים גדולות נוספות בעולם הערבי: קהיר, דמשק, איסטנבול ובגדד. בחלק מהמדינות קיבלו את הקפה החדש בחשדנות והוציאו אותו לתקופה מסוימת אל מחוץ לחוק. עם זאת, בסופו של דבר בוטלו האיסורים הללו ובמדינות ערביות ממשיכים ליהנות מקפה עשוי פולי קפה משובחים.

הקפה המשיך במסעו מצפון אפריקה ובמיוחד מהודו, הישר אל ונציה ומשם חדר אל כל אירופה. בווינה השתרש המנהג של לשתות את הקפה בליווי סוכר וחלב, כפי שנהוג כיום וברחבי העולם החלו לצוץ בתי קפה המבוססים על טחינת פולי קפה ושתייה חברתית של הקפה על צורותיו השונות.

תודה לוויקפדיה על המידע https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%A4%D7%94#%D7%94%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *